GÖNDERİLMEMİŞ MEKTUPLAR VOL.16

Merhaba,

“Nasılsın”.  Sen söyle bu sefer, ben senin krallığını bilmiyorum. Evrenin hangi köşesindesin, orada ilkbaharı mı yaşıyorsun, sonbaharı mı?  Hava soğuyor mu yoksa ısınıyor mu? Ağaçlar çiçek mi açıyor, yaprak mı döküyor?  Üstün kalın mı, ince mi? Dikkat et, aman hasta olma,  her gelen bahar bir öncekinden farklıdır, seni yanıltmasın. Güneydeysen orada ilkbahar başka derler, oradaysan ne güzel yaşıyorsun. Anlatırsan anlarım seni, bilirsin.  Keyfin yerinde mi, değil mi?  Dışarıdan şen mi görünüyorsun yoksa için içini mi kemiriyor, dokunsam ağlar mısın yoksa güler misin? Mutlu ol, gül, bak çok kolay.  Nabzın yavaş mı atıyor, tansiyonlar yüksek mi?  Sakinleş. Aradığın sihirli ifadeleri buldun mu, yoksa bulup sonra kaybedip yeniden peşine mi düştün, o mu seni kovalıyor, kovaları boşaltıp boşaltıp dolduruyor? Herkes gibi bilmiyorum…

Mektuplarımı yazarken hep tahmin yürütmeye çalışıyordum çünkü nasıl durumda  olduğunu merak ettiğim bir sürü soru var. Bunları yazmak gerçekten çok güç.  Düşünsene bir insana “Nasılsın” sorusunu sorulduğunda genel geçer cevap olan  “iyiyim” den öteye de geçmiyor. Eğer sorduğum sorunun cevabı “iyiyim” olan cümle  duymak isteseydim “İyi misin?” diye sorardım. Düşünüyordum da iyi olmak hiç bir şeyin cevabı olmuyor, aynı kötü olmak gibi. Neden iyisin, neden kötüsün… Acaba koskoca evrenin etrafında döndüğüne inanıyorsam, şimdi “Nasılsın” çok merak ediyorum.

Komik ama bir evren bir insanın etrafında nasıl döner biliyor musun? Hiç düşündün mü?  Tüm yaratılmış her şeyin bir krala veya kraliçeye adandığını sana feda edildiğini düşün, istisnasız ama. Kır çiçeklerinin kokusunu düşün veya kıyıya vuran bir dalganın sesini, esen bir rüzgarın teninde yarattığı ipeksi dokunuşu,  bir elmanın muhteşem tadını, gördüğün şekilden şekile rengarenk vadileri ovaları dağları kırları düşün. Bunların hepsine kendi aklının kalbine vuran gölgesinde bu uçsuz bucaksız evrende başkasının hiç hissetmediği  gibi bir anlam yüklemiyor musun?  Bunların hepsi sana ait değil mi?

Kafanı kaldır bak gök yüzüne, gündüzse güneşe bak, geceyse ismini bile bilmediğin belki de sadece ışığını gördüğün Yıldızlara bak, Ay’a bak hepsi senin anlaman ve ona anlam yükleyip koruman için yaratılmış değil mi? Güneş’ini çaldıklarını düşün, korkutucu.

Bir Kral veya Kraliçe sahip olduğu her varlığı sevdiği için korur, korurken iyi veya kötü olması da hiç bir şeyi değiştirmez çünkü iyilik veya kötülükle bir savaşı veyahut barışı yoktur, olması gereken ve olan vardır. Sahip olduklarını koruyamayan, onu güven içinde aktaramayan ve anlamsızlaştıran bir kral gün sonunda sahip olduklarını sonsuza dek kaybedip, yitirip, unutulup gider. Dünya’da yaşamış ölmüş, hangi Kral-Kraliçe unutulmuş?

Bir Kral’ın etrafında anlam yükleyemediği bir şey varsa ona sahip değildir, bu sebep Kral’da değildir. Kral olmadan önce prens olmak, nezaket ve zarafet ile yoğrulup sahip olduğu değerleri koruyabilecek aktarabilecek olgunluğa gelir. Bu yüzden her Kraliçe’nin bir Kral’a, her Kral’ında  bir Kraliçe’ye ihtiyacı var, unutulmamak için. Ve bunlar yüzünden bireysel monarşiye, nezaket ve zarafet içinse aristokrasiye inanıyorum.

Her insan kendi evreninin merkezinde günü gelip büyük patlamada olduğu gibi büyük sessizlik için patlayıp, ilk ışıldayan yıldıza sonra diğer yıldızların güzelliğine kapılıp Dünya’ları meydana getiriyor. Geleceğin krallarını, kraliçelerini yaratabilmek için. Düşünsene masmavi bir denizde kıyıya vuran dalgaları hayal et. Kıyıya vurup vurup duruyor, kıyıda kovalarla kumdan yapılmış yıkılmayan bir kale var ve sen o kalenin şimdilik kraliçesisin.

Belki daha evvelde Muhammed İkbal’den aldım ama “İnsana sığana evren, evrene sığmayana insan denir” ya, şimdi evrenin neresinde nasıl dönüyoruz, ben çok merak ediyorum.

Sevgilerimle, Öpüyorum.

Yeni İnsanın Doğuşunu İzleyen Jeopolitik Çocuk  1943

Yeni İnsanın Doğuşunu İzleyen Jeopolitik Çocuk 1943

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: